Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY

POLECAMY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Kewestię wynagrodzenia nauczycieli  zatrudnionych w szkołach niepublicznych pracodawca reguluje w regulaminie wynagradzania, na podstawie przepisów Kodeksu...

PORADA PRAWNA

18 października 2011 Kadry Prawo oświatowe

Czy w szkole niepublicznej o uprawnieniach szkół publicznych można wypłacać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw po zakończeniu semestru lub po zakończeniu roku szkolnego? Wynagrodzenie nauczycieli wypłacane jest w naszej szkole na koniec każdego miesiąca "z dołu". Jaki zapis należy umieścić w regulaminie wynagradzania nauczycieli odnośnie proponowanego rozliczania i wypłacania godz. ponadw. i dor. zastępstw?

 

Kewestię wynagrodzenia nauczycieli  zatrudnionych w szkołach niepublicznych pracodawca reguluje w regulaminie wynagradzania, na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Godziny ponadwymiarowe nauczycieli, jak i godziny doraźnych zastępstw powinny być wypłacane razem z pensją za dany miesiąc, zgodnie z art. 85 Kodeksu pracy. Są to bowiem składniki wynagrodzenia, które pracodawca może bez problemu wyliczyć w miesiącu (nie ma potrzeby przeliczania nadgodzin np. w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym - jak godziny nadliczbowe powodujące przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy).

Należy pamiętać o sankcji wynikającej z art. 282. § 1. Kodeksu pracy:

Kto, wbrew obowiązkowi:
1) nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia
przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny
pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo
dokonuje bezpodstawnych potrąceń,
2) nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie
obniża wymiar tego urlopu,
3) nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy,
podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2017 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT