Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole
Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Najwcześniej 1 września 2013 r. należy złożyć wniosek do kuratora oświaty o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego. Do tego czasu dyrektor powinien...

PORADA PRAWNA

15 stycznia 2013 Awans zawodowy

Witam. Staż na nauczyciela dyplomowanego rozpocząłem 1 IX 2010r jako nauczyciel języka polskiego. Od 1 IX 2011 objąłem stanowisko dyrektora szkoły, oczywiście stażu nie przerwałem. Kiedy będę mógł złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne? Pozdrawiam

Najwcześniej 1 września 2013 r. należy złożyć wniosek do kuratora oświaty o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego. Do tego czasu dyrektor powinien otrzymać wyróżniającą ocenę pracy za okres zajmowania stanowiska dyrektora szkoły od organu prowadzącego na podstawie art. 9e ust. 1 i ust. 5 Karty Nauczyciela.

W związku ze zmianą stanowiska pracy, ścieżka awansu ulega zmianie, co oznacza, że można ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego jako dyrektor.

Dyrektor nie odbywa stażu, ale legitymuje się okresem pracy na stanowisku dyrektora wynoszącym co najmniej 3 lata i wyróżniającą oceną pracy (art. 9e ust. 1 KN). 

Na podstawie art. 9e ust. 5 w/w ustawy, gdy w okresie odbywania stażu powierzono nauczycielowi stanowisko dyrektora, do okresu 3 lat zalicza się okres odbytego stażu.

Ponieważ staż został rozpoczęty 1 września 2010 r., najwcześniej 1 września 2013 r. można złożyć wniosek o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego. Staż nauczycielski trwał od 1 września 2010 r. do 31.08.11 r., natomiast okres pracy na stanowisku dyrektora od 1.09.2011 r., więc 31 sierpnia 2013 upłyną 3 lata. Dyrektor szkoły ubiegający się o wyższy stopień awansu musi uzyskać wyróżniającą ocenę pracy za okres pracy na stanowisku. Dyrektor nie otrzymuje oceny dorobku zawodowego.

Podstawa prawna:

1) art. 9e ust. 1 i ust. 5. ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), 

2) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (ze zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe


Copyright 2013 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com